لامپ CFL (لامپ کم مصرف) چیست؟

لامپ مهتابی متراکم CFL – Compact Fluorescent Lamp


پارس نوانور - نوربازار

مقدمه:

لامپهای کم مصرف که با نامهایی همچون Compact Fluorescent Light، Energy Saving Light و Compact Fluorescent tube نیز شناخته می شود، نوعی از لامپ فلورسنت می‌باشد که جایگزین لامپهای رشته ای شده است. این دسته از لامپها از تیوبهایی منحنی شکل یا پیچیده شده ساخته شده اند به طوری که در همان فضای لامپ های سابق مورد استفاده واقع شوند.

لامپ های کم مصرف CFL در مقایسه با لامپ های رشته ای برای درجه نور (Amount of Visible Light) مشابه، به مقدار یک پنجم تا یک سوم توان الکتریکی کمتری استفاده می کنند و طول عمری بین هشت تا پانزده برابر لامپهای رشته ای دارند. یک لامپ CFL، قیمت بالاتری نسبت به یک لامپ رشته ای دارد اما در مصرف برق و طول عمر لامپ می‌تواند در مدت نه چندان طولانی بیش از 5 برابر در هزینه ها صرفه‌جویی کند. شبیه همه لامپهای مهتابی، CFL ها نیز دارای جیوه هستند که دسترسی به آنرا پیچیده می کند. در بسیاری از کشورها، دولت برنامه هایی برای چرخه بازیابی CFL ها تدوین و اجرا می‌شود.

تاریخچه:

پیدایش لامپهای فلورسنت در حدود سال 1890 توسط آقای پیتر کوپر‌هِویت (Peter Cooper Hewitt) بوده است. لامپهای آقای کوپر‌هِویت در تالارهای عکاسی و مصارف صنعتی بکار گرفته می‌شدند. در سال 1980 میلادی کمپانی فیلیپس مدل SL که یک لامپ مارپیچ با بالاست مغناطیسی را معرفی نمود. لامپ دارای یک تیوب T4 بود. در سال 1985 میلادی کمپانی OSRAM  فروش لامپهای مدل EL را آغاز نمود. این لامپها اولین لامپ های کم مصرف CFL هایی بودند که با بالاست الکترونیکی عرضه شدند.

ساختار:

در حالت کلی دو نوع لامپ CFL داریم: 1- لامپ یکپارچه (Integrated) و 2- لامپ مجزا (Non-integrated). درلامپ های یکپارچه، تیوب و بالاست در یک واحد متمرکز شده اند. این لامپ ها به مصرف کننده اجازه می دهند که به آسانی لامپ های کم مصرف خود را با رشته ای تعویض نمایند. لامپ های CFL مجزا دارای بالاست هایی هستند که بطور جداگانه روی چراغ نصب شده اند. این نوع از CFLها دارای طول عمر بیشتر هستند و بهنگام آسیب دیدگی فقط با تعویض لامپ، قابل استفاده مجدد می باشند. این مدل از لامپ CFL ها دارای دو نوع تیوب می باشند. تیوبهای BI-PIN که برای بالاست مغناطیسی طراحی شده و تیوبهای Quad-PIN که برای بالست مغناطیسی با یک راه انداز Starter و بالاست الکترونیکی طراحی شده اند.

لامپهای CFL دو قسمت دارند: بالاست (مغناطیسی یا الکترونیکی) و تیوب پر شده از گاز که به آن بالب Bulb یا برنر Burner نیز گفته می شود. اگر از بالاست های الکترونیکی برای روشن کردن تیوب استفاده شود هم از راندمان بهتری برخوردار خواهد بود و هم فلیکرینگ بسیار کمتری خواهد داشت. شکلهای استاندارد تیوب های لامپ CFL عبارتند از: یک دور با مارپیچ دوبل (Single turn double helix)، دو دور (Double Turn)، سه دور (Triple Turn)، چهار دور (Quad Turn)، مدور (Circular) و پروانه ای (Butterfly)

لامپ های کم مصرف می توانند با هریک دو جریان AC و DC کار کنند. لامپ های CFL با ورودی DC برای بکارگیری در وسایل نقلیه و همچنین در مکانهای باز که با انرژی خورشید نور دهی می شوند، می توانند بسیار مناسب باشند.

لامپهای CFL (لامپ کم مصرف) با تکنولوژی برتر:

نوعی از لامپ فلورسنت وجود دارد که در ساخت آن از الکترود استفاده نمی‌شود. این لامپها با اسمهای لامپ القاء مغناطیسی، لامپ فلورسنت القایی و لامپ فلورسنت رادیویی شناخته می شوند. لامپهای CCFL یک مدل جدید از لامپهای فلورسنت است که در آن الکترودها دارای فیلامان نمی‌باشند. ولتاژ لامپ CCFL تقریبا 5 برابر بیشتر از لامپهای CFL و جریان آن حدود 10 برابر کمتر است. قطر این لامپها حدود 3 میلی متر هست. CCFL ها در ابتدا برای اسکنرها و نور زمینه نمایشگر های LCD بکار برده می شدند. اما با گذشت زمان بصورت لامپ نیز تولید و روانه بازار شدند. راندمان یا شاربوری این لامپها (لومن بر وات) حدود نصف CFL ها می باشد. مزیت دیگر طول عمر حدود 50,000 ساعت و بلافاصله روشن شدن است. همچنین این لامپها در مکانهایی که لامپ بطور مرتب خاموش و روشن می شود اما فاصله بین خاموش و روشن شدن خیلی نزدیک نمی باشد، بسیار استفاده می شوند.

لامپ کم مصرف – لامپ کم مصرف – لامپ کم مصرف
لامپ کم مصرف – لامپ کم مصرف – لامپ کم مصرف
لامپ کم مصرف – لامپ کم مصرف – لامپ کم مصرف
لامپ کم مصرف – لامپ کم مصرف – لامپ کم مصرف

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *